تبلیغات
کد خبر : 1920 تاریخ انتشار : ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی عصر بیمه: استفاده کنندگان از آسانسور در شرکتی خصوصی، به دلیل کافی نبودن ایمنی آسانسور، دچار صدمات جسمانی زیادی شدند. فردی حین انجام تمرینات ورزشی در باشگاهش دچار حادثه شده و پایش شکسته بود. خانواده ای در زمان اقامت خود در هتلی دچار آتش سوزی و صدمات روحی و جسمی فراوانی شده بودند. همه این اخبار روزانه بارها و بارها تکرار می شوند. گاه خیلی بی تفاوت از کنار آن ها رد می شویم. اما هر آدمی که، در تعامل با دنیای بیرون و جامعه است، خواه ناخواه یک سری مسئولیت هایی را برعهده دارد؛ که به دو نوع کلی مسئولیت های مدنی و کیفری تقسیم می شوند. مسئولیت های مدنی، ناشی از فعالیت های مدنی و آثار فعالیت های حرفه ای افراد است. این سری از امور قابل بیمه شدن هستند. اما در مسئولیت های کیفری، فرد مستقیما در آن دخیل است و به نوعی، کار عمد محسوب می شود؛ پس بدیهی است که، این سری از مسئولیت ها قابل بیمه شدن نیستند. با توجه به این که مسئولیت های مدنی قابل بیمه شدن هستند، می توانید با پرداخت حق بیمه ای متناسب، به سراغ بیمه مسئولیت بروید و با استفاده از آن اشخاص ثالث را نسبت به اتفاقاتی که به واسطه کار شما ممکن است، برایشان رخ بدهد، بیمه کنید. در حقیقت موضوع بیمه مسئولیت مدنی، شامل: تامین و جبران خسارت هایی است که بر اثر تقصیر، خطا یا فعالیت مخاطره آمیز فرد، به طور غیر عمد، متوجه دیگران می شود. در بیمه مسئولیت مدنی خسارت های مورد پوشش شامل خسارت های بدنی و خسارت های مالی است. در ادامه با شرایط کلی خرید این بیمه نامه آشنا خواهیم شد و به برخی از مهم ترین سوالات در این زمینه پاسخ خواهیم داد.
به گزارش صبحانه، براساس قانون مسئولیت مدنی ایران، افراد جامعه اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی در قبال زیان و صدمات وارد شده به دیگران مسئول هستند و باید برای جبران آن اقدام کنند. در قبال این مسئولیت حیاتی، لازم است با اقدامی سنجیده آینده کاری خود را تضمین کرد. با صرف هزینه اندک و خرید بیمه نامه مسئولیت، با خیال آسوده به کار خود بپردازید. این بیمه نامه انواع مختلف دارد. هر فرد می تواند بیمه نامه ای متناسب با شغل خود را خریداری کند و از امکانات آن بهره مند شود. انواع بیمه نامه مسئولیت عبارت است از:

۱)بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان: کلیه کارفرمایان در قبال جبران خسارات وارد شده به کارکنان و کارگران که ناشی از حوادث حین کار باشد و منجر به صدمات جسمانی و جانی شود، مسئول هستند. بیمه نامه مسئولیت مدنی بیمه گذار را در مقابل کارکنان، تحت پوشش بیمه قرار می دهد. تمامی کارکنان شاغل در محدوده محل کار تحت پوشش این بیمه نامه خواهند بود. به موجب این بیمه نامه، غرامت فوت و نقص عضو کارگران، همچنین هزینه پزشکی آن ها تا سقف خریداری شده تحت پوشش است.

۲)بیمه مسئولیت مدنی در قبال اشخاص ثالث ناشی از انجام عملیات ساختمانی: گاهی در طول انجام عملیات ساختمانی، خسارت مالی و صدمات جسمانی به اشخاص ثالث وارد می شود؛ که ناشی از عملیات تخریب، گودبرداری، پی کنی، نصب اسکلت فلزی و دیگر کارهای عمرانی است. این خسارت ها شامل نشست و ریزش ساختمان های مجاور، خسارت مالی وارد شده به اثاثیه ساختمان های مجاور در اثر ریزش، خسارت وارد شده به خیابان، پیاده رو و اموال عمومی از جمله فضای سبز، خسارات وارد شده به تأسیسات تحت الارضی از جمله خطوط انتقال آب، گاز و تلفن و همچنین خسارات جانی وارد شده به عابران و همسایگان است. با دریافت این بیمه نامه مسئولیت صاحبکار و کلیه عوامل اجرایی به طور مشترک در قبال اشخاص ثالث تحت پوشش قرار می گیرد.

۳)بیمه مسئولیت حرفه ای مهندسین طراح، محاسب و ناظر ساختمان: این بیمه در جهت برقراری تأمین حرفه ای مهندسین طراح، محاسب و ناظر ساختمان که در عضویت سازمان های نظام مهندسی استان ها، دارای پروانه اشتغال از وزارت مسکن و شهر سازی و شماره امضای شهرسازی از شهرداری هستند، دربرابر مالکان ساختمان ها، اشخاص ثالث (شامل همسایگان، عابران و…) و کارکنان اجرایی پروژه ساختمانی (جانی و مالی) عرضه شده است. تعهدات بیمه ای برای خسارت بدنی تا مبلغ دیه قانونی برای هر نفر و برای خسارت مالی مطابق تقاضای مهندس طراح، محاسب و ناظر خواهد بود. مدت بیمه برای هر پروانه ساخت از تاریخ صدور پروانه (شامل دوره اجرای عملیات ساختمانی و پس از آن ) شروع می شود.

۴)بیمه مسئولیت جامع C.G.L: این بیمه نامه برای پیمانکاران پروژه های ساختمانی و تأسیساتی ارائه می شود، مطابق شرایط این بیمه نامه مسئولیت مدنی پیمانکار در اجرای پروژه به صورت جامع در برابر کارکنان و اشخاص ثالث تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد.

۵)بیمه مسئولیت حرفه ای پزشکان، پیراپزشکان، دندان پزشکان، آزمایشگاه، تشخیص طبی و رادیولوژی: موضوع این بیمه، جبران مسئولیت حرفه ای بیمه گذار “پزشک ” که ناشی از قصور، خطا، اشتباه یا غفلت وی در انجام امور پزشکی است؛ که منجر به ورود صدمات جسمانی یا فوت اشخاص شود؛ و در خصوص معالجه، مداوا یا عمل جراحی بیماران باشد همچنین مسئولیت ناشی از اعمال انجام شده در مدت بیمه نامه در صورت احراز انتساب آن به اعمال مذکور، ظ رف مدت سه سال از تاریخ انجام عمل نیز تحت پوشش است و هزینه های دادرسی متعلق به هر دعوی مشمول تعهدات بیمه گر محسوب می شود.

مواردی که خارج ازتعهد بیمه گر است و غرامت یا خسارتی پرداخت نمی شود:

الف) خسارات ناشی از درمان یا عمل جراحی خارج از تخصص بیمه گذار.
ب)خسارات ناشی از هر گونه معالجه، مداوا یا عمل جراحی توسط بیمه گذار در صورتی که وی از مواد مخدر یا داروهای خواب آور یا مشروبات الکلی استفاده کرده باشد.
پ)غرامت ناشی از هرگونه معالجه، مداوا  یا عمل جراحی که خلاف قوانین و مقررات جاری کشور باشد.
ج) غرامت ناشی از هرگونه بیهوشی عمومی که خارج از درمانگاه یا بیمارستان انجام شده باشد.
چ) غرامت ناشی از دعاوی اشخاص ثالث در خصوص عدم النفع.
ح) غرامت ناشی از انجام معالجه، مداوا یا عمل جراحی نسبت به منسوبین درجه یک (سببی و نسبی )
خ) غرامت ناشی از انجام هرگونه مداوا، معالجه یا عمل جراحی به منظور زیبایی .
در این نوع بیمه نامه تعهد بیمه گر در هر مورد محدود به
جبران غرامت مسئولیت مدنی بیمه گذار براساس حداکثر سقف درج شده در بیمه نامه است . لازم به توضیح است که درباره این بیمه نامه حداکثر سقف تعهدات مالی برای جرح و فوت باید به نحوی تعیین شود، که منطبق با آرای صادر شده از محاکم و مراجع ذی صلاح قانونی باشد.

۶) بیمه مسئولیت مسئولان فنی بیمارستان: موضوع بیمه نامه مسئولیت مدنی مسئول فنی عبارت از جبران خسارات بدنی وارد شده به بیماران، ذوی الحقوق آن ها و دیگر اشخاص ثالث در محدوده بیمارستان ناشی از مسئولیت وی مطابق با شرح وظایف مصوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. ادعاهای حقوقی علیه مراکز درمانی به علل نبود کارایی، فقدان، نقایص در امکانات پزشکی، تجهیزات فنی، تأسیساتی، در مدت معالجه، مداوا، جراحی و دوران بستری بیمار که منجر به خسارت بدنی بیماران و اشخاص ثالث (مراجعان، عیادت کنندگان و…) شود، تحت پوشش این بیمه نامه است.

۷) بیمه مسئولیت مدنی مالکان آسانسور: امروزه آسانسورها در ساختمان های تجاری و مسکونی، جزو تأسیسات اساسی به شمار می روند هرچند که تعمیر و نگهداری دوره ای آسانسورها از طرف مالکان انجام می شود، اما حوادث ناشی از سهل انگاری در نگهداری، عیوب قسمت های مکانیکی و الکتریکی که ناگهانی بروز می کنند سبب ورود صدمات جانی به استفاده کنندگان از آسانسور می شود. بیمه مسئولیت آسانسور قراردادی است که غرامت فوت و نقص عضو سرنشینان آسانسور را در صورت وقوع حوادث جبران می کند.

۸) بیمه مسئولیت مدیران باشگاه های ورزشی: چنان چه افراد در زمان حضور و استفاده از اماکن ورزشی و انجام تمرینات و مسابقات، دچار حادثه منجر به صدمات جسمانی شوند و مدیریت مجموعه طبق قوانین، مسئول جبران خسارت وارد شده شناخته شود خسارت جبران می شود.

۹) بیمه مسئولیت مدیران هتل ها و سالن های پذیرایی: براساس این طرح بیمه ای، خسارات جانی و مالی مسافران در اثر حوادث در طول مدت اقامت در هتل یا مسافر خانه، جبران می شود. در ضمن چنان چه واحد اقامتی دارای امکاناتی نظیر استخر، مجموعه ورزشی، پارکینگ و… باشد خسارات مالی و جانی وارد شده به استفاده کنندگان جبران خواهد شد.

۱۰) بیمه مسئولیت حمل و نقل: بیمه مسئولیت متصدیان حمل و نقل بین المللی براساس کنوانسیون C.M.R براساس شرایط این نوع بیمه، مسئولیت مدنی شرکت های حمل و نقل بین المللی مطابق کنوانسیون بین المللی C.M.Rتحت پوشش بیمه ای قرار می گیرد.

۱۱) بیمه مسئولیت متصدیان حمل و نقل زمینی (داخلی): در این بیمه نامه، مسئولیت مدنی شرکت های حمل و نقل زمینی داخلی (بنگاه های حمل و نقل داخلی ) در برابر صاحبان کالا مطابق قانون تجارت و شرایط بارنامه های صادر شده تحت پوشش بیمه ای قرار می گیرند.

۱۲) بیمه مسئولیت متصدیان حمل و نقل هوایی: این بیمه نامه مسئولیت مدنی متصدیان حمل و نقل هوایی را در برابر صاحبان کالا یا ذوی الحقوق آنان بر اساس شرایط بارنامه های حمل و نقل هوایی صادر شده و کنوانسیون «ورشو» تحت پوشش قرار می دهد.

نحوه محاسبه حق بیمه های مسئولیت

باتوجه به تنوع، گستردگی و تفاوت ماهیت بیمه نامه های مسئولیت مدنی، نحوه محاسبه حق بیمه در هر یک از زیر رشته های این بیمه به شکل متفاوت از دیگری است. در جدول زیر برخی از زیر رشته های پرکاربرد به همراه فرمول محاسبه حق بیمه و عوامل تأثیر گذار در نرخ گردآوری شده است:

پاسخ به سوال پر کاربرد در زمینه بیمه مسئولیت

۱)آیا خرید بیمه مسئولیت به صورت قسطی امکان پذیر است؟
بله در خصوص بیمه های بالا برای رفاه حال مشتریان امکان خرید اقساطی بیمه نامه وجود دارد.

۲)تفاوت بیمه مسئولیت با نام و بی نام چیست؟
یکی از تفاوت های عمده بیمه مسئولیت با نام و بی نام در این است که در بیمه مسئولیت با نام، دقیقا نام افراد بیمه شده در بیمه نامه مسئولیت قید می شود. فقط در صورت بروز حادثه برای همین افراد خسارت پرداخت می شود. اما در نوع بی نام، کارفرما فهرستی از کارکنان خود را ارائه می دهد و در خواست می کند مثلا از بین ۲۰ نفر از کارکنان به میزان چهار نفر بی نام پوشش دریافت کنند و تحت شرایط بیمه نامه تا تعداد چهار نفر در مدت بیمه نامه می توانند خسارت دریافت کنند. حال آن چهار نفر هر کدام از کارکنان می توانند باشند. حق بیمه مسئولیت بی نام گران تر از با نام است. در صورتی که نام کارکنان یا کارگران در زمان صدور بیمه نامه ارائه شود (بانام)، حق بیمه به میزان ۱۵ درصد کاهش خواهد یافت.

۳) پرداخت خسارت بیمه مسئولیت چگونه است؟ نحوه پرداخت خسارت در بیمه مسئولیت به شرح زیر است:
الف) دریافت اعلام خسارت کتبی از جانب بیمه گذاریا ذی نفع و تشکیل پرونده
ب) تهیه گزارش تحقیق از محل وقوع حادثه
پ) بررسی شرایط و مفاد بیمه نامه و پرسش نامه منضم به آن
ت)تکمیل پرونده و دریافت مدارک مورد نیاز برای رسیدگی به خسارت محاسبه، میزان خسارت با توجه به تعهدات بیمه نامه
ج)تأیید رقم خسارت توسط مسئولان ذی ربط
چ) دریافت رضایت نامه (که هر گونه ادعای بعدی را از درجه اعتبار ساقط می کند ) از زیان دیده
ح) صدور حواله خسارت در وجه ذی نفع یا ذی نفعان
۴) کدام شرکت بیمه بهترین بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در قبال کارکنان را ارائه می کند؟
این بیمه نامه تقریبا در تمامی شرکت ها یکسان است. نمی توان گفت کدام شرکت بهتر بوده و کدام شرکت بدتر است. با این حال اگر فرم پیشنهاد چند شرکت مختلف را پر کنید، بعد استعلام متوجه خواهید شد، که جز موارد خیلی جزیی تفاوتی آن چنانی ندارند./خراسان

 

 

 

1,105 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :