تبلیغات
کد خبر : 5909 تاریخ انتشار : ۳ مهر ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی عصر بیمه: اهدافی برای تشکیل بیمه سلامت تعریف شده اما این اهداف هنوز محقق نگشته و افراد تحت پوشش رضایت چندانی از آن ندارند و هنوز هزینه‌های درمانی بر دوش بیماران و خانواده آن‌ها سنگینی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، بیمه یکی از پشتوانه‌های مهم در هنگام بروز حادثه و بیماری برای افراد جامعه است.

به طور معمول هر چه میزان توسعه‌یافتگی کشورها و رفاه حال مردم آن جامعه بیشتر باشد تمایل به سمت بیمه‌ها در آن بیشتر به چشم می‌خورد.

یک نوع از بیمه‌هایی که در هنگام بیماری بسیار مهم و ضروری بوده بیمه درمان است که بخشی از هزینه‌های درمانی فرد تحت پوشش را جبران می‌نماید.

مقام معظم رهبری در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور و سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه کشور در چندین بخش مسئله سلامت، تأمین رفاه اجتماعی، بیمه‌های درمانی و ارتقاء شاخص توسعه انسانی را به منظور لزوم توجه مدیران کشور و تنظیم برنامه و راهکارهای لازم در قانون برنامه پنجم توسعه متذکر شده‌اند.

بیمه سلامت به منظور پوشش فراگیر و عادلانه خدمات سلامت و کاهش سهم مردم از هزینه‌های سلامت تشکیل شد که در ماده ۳۸ قانون برنامه پنجم به وضوح به آن اشاره شده است.

اما با توجه به اهدافی که برای تشکیل این نوع بیمه تعریف شده به نظر می‌رسد این اهداف هنوز محقق نگشته و افراد تحت پوشش رضایت چندانی از آن ندارند و هنوز هزینه‌های درمانی بر دوش بیماران و خانواده آن‌ها سنگینی می‌کند.

گلایه‌های مردم بیشتر در مورد عدم قبول دفترچه‌‌های درمانی این بیمه توسط اکثر پزشکان و مراکز درمانی بخش خصوصی بوده که برای مردم ایجاد مشکل کرده است.

دولت در حوزه بیمه سلامت مردم را دریابد

یکی از شهروندان بیرجندی در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در بیرجند در رابطه با این مسئله اظهار داشت: بیمه سلامت در ابتدای طرح بسیار خوب و مردم از آن رضایت داشتند ولی در حال حاضر در اکثر بیمارستان‌ها و مراکز خصوصی دفترچه‌های بیمه سلامت همگانی پذیرفته نمی‌شود.

فاطمه ملایی با اشاره به اینکه هدف از اجرای طرح بیمه سلامت رفاه حال مردم به ویژه افرادی بوده که استطاعت مالی کافی نداشتند تا تحت پوشش دیگر بیمه‌ها قرار گیرند بنابراین باید دولت به این امر توجه نماید که گاهی این افراد نیز برای درمان احتیاج به مراجعه به بخش خصوصی داشته و باید مورد حمایت قرار گیرند، افزود: در حال حاضر اگر افرادی نسبت به این موضوع گلایه‌ای داشته باشند به بیمه ایرانیان معرفی می‌گردند.

وی ادامه داد: برای تحت پوشش قرار گرفتن در بیمه ایرانیان سالانه ۲۶۵ هزار تومان از هر نفر به شرط خانوار دریافت می‌گردد که این میزان با توجه به شرایط اقتصادی کنونی برای برخی از خانواده‌ها امکان‌پذیر نیست.

ملایی یادآور شد: دولت در  ابتدای طرح بیمه سلامت باید تمام موانع و مشکلات پیش رو را کارشناسی تا در ادامه اجرای طرح مردم دچار مشکل نمی‌شدند.

صدور دفترچه جدید بیمه سلامت متوقف شده است

یکی از کاربران دفاتر پیشخوان دولت در بیرجند نیز در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: در حال حاضر صدور دفترچه‌های جدید بیمه سلامت همگانی صورت نمی‌گیرد.

قیاسی با اشاره به اینکه صدور دفترچه برای افراد تحت پوشش به روال قبلی انجام و هزینه اندکی تنها برای تعویض دفترچه از مراجعان دریافت می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه بیمه سلامت همگانی تنها خدمات درمانی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی را پوشش می‌دهد، یادآور شد: بیمه ایرانیان در ذیل بیمه سلامت ایجاد شده تا علاوه بر پوشش دادن هزینه‌های درمانی در مراکز درمانی و بیمارستان‌های دولتی این هزینه‌ها را که توسط بخش خصوصی ارائه می‌گردد را نیز پوشش دهد.

قیاسی به شرایط بیمه ایرانیان اشاره کرد و افزود: افرادی که می‌خواهند تحت پوشش بیمه ایرانیان قرار گیرند نباید تحت پوشش هیچ بیمه‌ای باشند و اگر قبل از آن تحت پوشش بیمه سلامت در شاخه‌های مختلف باشند این بیمه ابطال می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین از این افراد سالانه هزینه‌ای معادل ۲۶۵ هزار تومان از هر نفر به شرط خانوار دریافت می‌گردد.‌

۶۲ درصد از جمعیت خراسان‌جنوبی زیرپوشش بیمه سلامت

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار داشت: ‌حدود ۴۸۰ هزار نفر از جمعیت استان تحت پوشش اداره کل بیمه سلامت استان هستند که حدود ۶۲ درصد از جمعیت استان را شامل می‌شوند.

علی اربابی با بیان اینکه این اداره کل در راستای تسهیل دسترسی بیمه‌شدگان به خدمات مورد نیاز درمانی با ۴۲۷ مؤسسه و مرکز بهداشتی درمانی در سطح استان قرارداد منعقد کرده است، تصریح کرد: علاوه بر این مؤسسات طرف قرارداد این اداره کل با ۲۵ دفتر پیشخوان خدمات دولت در سطح استان قرارداد دارد تا بیمه‌شدگان بتوانند به راحتی و با کمترین هزینه ممکن خدمات بیمه‌گری مورد نیاز خود را نیز دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه ۶۰۲ بیمار خاص در سطح استان تحت پوشش بیمه سلامت هستند، یادآور شد: از جمله خدمات مهمی که برای این افراد توسط سازمان بیمه سلامت انجام می‌شود می‌توان به صدور دفترچه رایگان و رایگان بودن داروهای تخصصی آن‌ها اشاره کرد و از آنجایی که شش نوع بیمار خاص تعریف شده شامل بیماران دیالیزی، تالاسمی، پیوندی، ms، هموفیلی و دیالیزی صفاقی می‌باشند و برای هر نوع بیماری خدمات رایگان متفاوتی متناسب با نوع بیماری توسط بیمه سلامت خریداری و به این افراد ارائه می‌گردد.

هیچ هزینه‌ای برای تمدید و تعویض دفترچه از مشترکان بیمه سلامت دریافت نمی‌شود

مدیرکل سلامت خراسان‌جنوبی گفت: در سال جاری با رویکرد جدیدی که سازمان بیمه سلامت در خصوص جذب اعتبارات پیش گرفته خوشبختانه مطالبات مؤسسات و مراکز بهداشتی درمانی براساس تفاهم‌های انجام شده به موقع پرداخت می‌شود.

اربابی افزود: از جمله برنامه‌ها و اقداماتی که برای پرداخت به موقع و درست مطالبات در این استان برنامه‌ریزی و انجام می‌شود، بازدیدهای مشترک با دانشگاه علوم پزشکی از تمامی مراکز و به صورت ماهیانه و مستمر و همچنین برگزاری جلسات برای رفع چالش‌های مشاهده شده در این بازدیدها می‌باشد.

وی با بیان اینکه هزینه تمدید دفاتر بیمه در صندوق بیمه سلامت همگانی مبلغ یک‌هزار تومان بوده که برای اوراق دفترچه دریافت می‌شود، اضافه کرد: بیمه‌شدگان این صندوق هیچ هزینه دیگری برای تمدید و یا تعویض دفترچه خود پرداخت نمی‌کنند.

افراد تحت پوشش بیمه سلامت تمایلی برای استفاده از خدمات بخش خصوصی ندارند

مدیرکل بیمه سلامت خراسان‌جنوبی ادامه داد: اگر بیمه‌شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی تمایل به دریافت دفترچه بیمه از صندوق بیمه ایرانیان باشند بایستی دفترچه‌های قبلی خود را باطل و برای دریافت دفترچه بیمه ایرانیان با رعایت شرط خانوار برای هر نفر حدود ۲۶۵ هزار تومان برای مدت یک‌سال پرداخت تا بتوانند از خدمات درمانی مورد نیاز خود بهره‌مند شوند.

همچنین مدیرکل بیمه سلامت استان در نشست مطبوعاتی با اشاره به اینکه براساس الزام قانونی اعضای صندوق بیمه سلامت باید از بخش دولتی خدمات دریافت کنند، افزود: افرادی که تمکن مالی ندارند در واقع جزو افراد تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند و اکثر خدمات خود را از بخش دولتی دریافت کرده و تمایلی برای دریافت خدمات بخش خصوصی نداشته بلکه خواستار توسعه خدمات بخش دولتی هستند.

اربابی یادآور شد: در سطح استان درصد بالایی از پزشکان در بخش دولتی فعال بوده و در برخی از شهرستان‌ها حتی متخصص خصوصی وجود ندارد و افرادی که در این راستا با مشکل مواجه می‌شوند به دلیل گرایش و تمایل آن‌ها برای استفاده از خدمات بخش خصوصی است.

پایش خوبی صورت نگرفت

وی با اشاره به اینکه متأسفانه در ابتدای تأسیس سازمان بیمه سلامت برای تحت پوشش قرار دادن افراد پایشی خوب صورت نگرفت، گفت: از افرادی که توان ویزیت بخش خصوصی را داشته خواسته می‌شود با توجه به فراهم بودن شرایط از خدمات بیمه ایرانیان استفاده و زیرپوشش این صندوق بیمه درآیند.

مردم هر چند از اقدامات دولت در حوزه سلامت نسبت به دیگر بخش‌ها رضایت بیشتری دارند و یکی از اقدامات دولت اجرای طرح بیمه سلامت بوده اما  بایستی در ابتدای امر مشکلات و موانع این طرح مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گرفت تا امروز شاهد گلایه مردم از این بخش نبودیم و باید گفت مردم برای مباحث درمانی گاهی به دلیل نبود امکانات دولتی لازم در این بخش متقاضی بخش خصوصی بوده و نباید در این حوزه مورد محدودیت قرار گیرند.

 

228 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :