تبلیغات
کد خبر : 6039 تاریخ انتشار : ۹ مهر ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی عصر بیمه: بیمه مرکزی از جمله نهادهایی است که در چند سال اخیر خبرساز بوده است. از جمله خبرهای مهم پیرامون بیمه مرکزی، انتشار فیش های حقوق  نجومی مدیران این نهاد بود که در نهایت منجر به استعفای محمد ابراهیم امین از ریاست بیمه مرکزی شد.

به گزارش عصر اقتصاد، بعد از ماجرای افشای حقوق های نجومی مدیران بیمه مرکزی، “محمدابراهیم امین “رئیس کل بیمه مرکزی از سمت خود استعفا کرد و عبدالناصر همتی جایگزین وی شد.

امسال ، همتی بعد از ۲۶ ماه ریاست بیمه مرکزی، به عنوان سفیر چین منصوب شد. این در حالی بود که قرار بود رئیس‎‌کل جدید بانک مرکزی از سوی دولت معرفی شده و با امضای رئیس‌جمهور، روانه ساختمان میرداماد شود تا فصل جدیدی از کار سیاست گذاری پولی و ارزی آغاز شود که بعد از انتخاب رییس کل جدید بیمه مرکزی ، همتی به عنوان رییس کل بانک مرکزی روانه ساختمان میرداماد شد .

اواخرخرداد ماه هیئت وزیران در جلسه ای به ریاست روحانی ، با انتصاب غلامرضا سلیمانی امیری به عنوان رییس کل جدید بیمه مرکزی موافقت کردند.

همچنین مراسم تکریم و معارفه روسای کل سابق و جدید بیمه مرکزی با حضور وزیر اقتصاد در محل وزارتخانه برگزار شد.

غلامرضا سلیمانی امیری بعد از انتصاب به سمت ریاست بیمه مرکزی طی نشست های مختلف با اهالی صنعت بیمه به تشریح برنامه ها و اهداف آتی خود برای پیشرفت صنعت بیمه پرداخت.

سلیمانی امیری تاکید زیادی بر تکیه بر توان بخش خصوصی، توانگری مالی و سرمایه های انسانی در اقتصاد کلان کشور دارد . وی معتقد به همکاری صنعت بیمه با  مجلس بوده و در خصوص حذف مالیات بر ارزش افزوده و برخی از عوارض پیش بینی شده در قانون، از خانه ملت مساعدت همکاری دارد.

وی تاسیس صندوق حمایت از شرکت ها و موسسات بیمه ای را از نیازهای جدی صنعت بیمه دانست و گفته است که بیمه مرکزی به تمامی تعهدات نظارتی خود عمل کرده و میزان ذخیره گیری شرکت ها را به طور مرتب کنترل می کند،  اما راه اندازی این صندوق برای مقابله با ریسک های پیش بینی نشده و مشکلات احتمالی ضرورت دارد.

همچنین طی هفته های گذشته مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه مرکزی برگزار شد که در این مراسم نیز رییس کل بیمه مرکزی گفته بودکه صنعت بیمه در مسیر خوبی حرکت می کند و با توجه به حمایت دولت و تکیه به راهبردهای توسعه مدارانه و توسعه محور، برای دستیابی به اهداف و تکالیف برنامه ششم تلاش می کند. وی توسعه بیمه های زندگی را از راهبردهای جدی بیمه مرکزی دانسته که هم امنیت اقتصادی کشور را تامین و هم پشتوانه ای مناسب برای اقشار آسیب پذیر محسوب می شود و ظرفیت های قابل توجهی در صنعت بیمه وجود دارد که با فعال کردن آن می توان بخش اعظم اهداف برنامه ششم توسعه را تحقق بخشید. سلیمانی امیری معتقد است که مبنای اطلاعات صنعت بیمه باید سامانه سنهاب باشد و تردیدی نیست با به روز شدن این سامانه و انجام فرایند صدور کد یکتا برای بیمه گذاران، میزان تخلفات بیمه ای به شدت کاهش می یابد.

به گفته سلیمانی امیری ، بیمه مرکزی عزم خود را برای فراهم آوردن زمینه های کاهش تصدی گری دولت، جزم کرده و به سمت خصوصی سازی کامل پیش خواهد رفت .

بعد از روی کار آمدن سلیمانی امیری به سمت ریاست بیمه مرکزی روزنامه عصراقتصاد به سراغ فعالان صنعت بیمه رفته و انتظارات آنها را از رییس کل بیمه مرکزی جویا شده است ، حال با گذشت چند ماه از ریاست وی به این سمت وبرنامه ها و اقدامات انجام شده ایشان به سراغ یکی از مدیران با تجربه و توانمند صنعت بیمه رفته و نظرشان  را در خصوص  اقدامات رییس کل جدید بیمه مرکزی جویا شدیم که در ادامه می خوانید.

سامانه سنهاب نیازهای شرکت های بیمه را بر طرف نکرد

“یونس مظلومی ” مدیر عامل بیمه تعاون در خصوص تاکید رییس کل بیمه مرکزی بر سامانه سنهاب ، گفت : سامانه سنهاب با دارا بودن مزایای بسیار توسط بیمه مرکزی تهیه شده است ، اما متاسفانه برخی از نیازهای شرکت های بیمه در این سامانه لحاظ نشده و نتوانسته این سامانه نیازهای صد در صدی شرکت های بیمه را برطرف کند و بیشتر در راستای منافع بیمه مرکزی عمل کرده است .

پیشرفت صنعت بیمه درگرو کاهش تصدی گری دولت

وی در خصوص کاهش تصدی گری دولت در صنعت بیمه ، افزود : قطعا کاهش تصدی گری دولت در صنعت بیمه در رشد و پیشرفت آن موثر خواهد بود . لذا به کاهش تصدی گری دولت از چند زاویه باید نگاه کرد . نکته اول اینکه ، سهم دولت در شرکت هایی که سهام آن دولتی است  ، کاهش یابد. نکته دوم ، کاهش سهم بیمه اتکایی اجباری در برنامه ششم توسعه است . نکته سوم اینکه بخشی از فرآیند ونظارت بر شرکت های بیمه به خود شرکت یا تشکل های صنفی سندیکا واگذار شود . بنابراین از این سه راه می توان تصدی گری دولت را کاهش داد .

عملکرد صندوق تامین خسارات بدنی مثبت است

مظلومی با اشاره به عملکرد صندوق تامین خسارات بدنی ، ادامه داد :  عملکرد صندوق تامین خسارت بدنی مثبت بوده است . به عنوان مثال ؛  بخشی از خسارت جعلی مانند دیات مشمول شرکت های بیمه نمی شود و از محل صندوق  تامین خسارات بدنی جبران می شود .

مدیر عامل بیمه تعاون در خصوص فرهنگ سازی در صنعت بیمه ، تصریح کرد : فرهنگ سازی بیمه از سخت ترین اقدامات مدیریتی وزمان بر است و نتایج آن معمولا سال های آینده نمایان می شود.

فرهنگ بیمه در کشور وجود ندارد

به گفته وی ، متاسفانه در ایران فرهنگ بیمه در میان مردم جایگاه خود را به دست نیاورده است وباید به فرهنگ سازی بیمه کمک کنیم .

مظلومی در تاکید صحبت های رییس کل بیمه مرکزی مبنی بر نقش صنعت بیمه در رفاه اجتماعی ، بیان داشت : نقش اصلی صنعت بیمه کاهش دغدغه های مردم نسبت به آینده است .

به عنوان مثال ؛ افراد ممکن است به دلایلی از جمله تصادف یا فوت د چار حادثه شده اما در صورت

دارا بودن بیمه نامه ، اطمینان دارند که تحت پوشش بیمه هستند.

 

220 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :