تبلیغات
کد خبر : 6308 تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۳۹۷

پایگاه خبری تحلیلی عصر بیمه: صنعت بیمه با محیط های سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی در تعامل است ، اما متاسفانه مردم شناخت و آگاهی کافی از خدمات بیمه ای ندارند و شرکت های بیمه نیز اطلاع رسانی کافی از خدمات خود انجام نمی دهند.

این درحالی است که بیمه ها با تضمین سرمایه گذاری در فعالیت های اقتصادی ، می توانند امنیت مالی برای فعالان اقتصادی ایجاد کنند.

از این رو در زمان وقوع حادثه، بیمه می تواند به افراد زیاندیده آرامش دهد ، اما عدم شناخت کافی مردم از خدمات بیمه ای موجب بی توجهی آنها به این صنعت شده که این امرمی تواند برای صنعت بیمه و مردم مشکل ساز باشد.

به اعتقاد کارشناسان علی رغم رشد و توسعه ، گسترش پوشش های بیمه ای درایران، نیازمند فرهنگ سازی است .

لذا رسانه ها بایددر کنار شرکت های بیمه درآگاه سازی افراد نسبت به خدمات بیمه ای تلاش کنند تا  افراد با شناخت کافی  به استفاده از این خدمات اقدام کنند.

نقش غیر قابل انکار صنعت بیمه در ایجاد امنیت اقتصادی

به گزارش عصر اقتصاد، در این خصوص “ابراهیم ایران نژآد ” مدیر عامل شرکت ارزیابان خسارت بیمه ای ایرانیان پوشش به عصراقتصاد گفت : نقش بیمه در تامین امنیت اقتصادی ، آرامش روانی جامعه و جلوگیری از هدر رفت  سرمایه های اجتماعی و فردی غیر قابل انکار است .

به گفته وی ، بیمه با فراهم کردن بستری امن برای فعالیت های مختلف افراد جامعه و ایجاد اطمینان خاطر به فعالان حوزه های مختلف اقتصادی اعم از تولید ، تجارت ، خدمات و … نقش حیاتی خود را اثبات کرده است .

مدیر عامل شرکت ارزیابان خسارت بیمه ای ایرانیان پوشش افزود : در اقتصاد ایران ضریب نفوذ پایین بیمه نشان می دهد که افراد با بیمه و پوشش های بیمه ای آشنایی نداشته و بسیاری از افراد و فعالیت های اقتصادی کشور یا فاقد پوشش بیمه ای هستند و از خدمات محدود بیمه ای استفاده می کنند.

پوشش های بیمه ای مطابق با نیازهای مردم نیست

ایران نژاد ادامه داد : عدم ثبات اقتصادی، کاهش قدرت خرید و مبهم بودن آینده اقتصادی برای مردم از یک طرف و عدم تطابق پوشش های بیمه ای موجود با نیازهای واقعی مردم از سوی دیگر باعث بی توجهی به این صنعت  شده است .

به گفته وی، لزوم ایجاد پوشش های بیمه ای مناسب به خصوص در زمینه های بیمه مسئولیت مدنی و تغییر و اصلاح برخی از پوشش های بیمه، با توجه به شرایط اقتصادی کنونی در بخش بیمه های زندگی احساس می شود .

ایران نژآد خاطر نشان کرد : در سال های اخیر صنعت بیمه محصولات متنوعی به بازار عرضه کرده و اکثر رشته های بیمه ای محصولات مناسب و قابل قبولی برای پوشش ریسک فعالیت های مختلف هستند.

وی افزود :  طبق تجربه باید برخی از رشته ها به خصوص در زمینه مسئولیت در همه شاخه های آن اجباری شده و از طرف دیگر بیمه مرکزی با وظیفه خطیر خود و نظارت بیشتر و ایجاد ساز و کارهای عملی مناسب تر برای انجام فعالیت های شرکت های بیمه درخصوص صدور بیمه نامه ، پرداخت خسارت و همچنین سرمایه گذاری اندوخته های بیمه های زندگی در بخش های قابل اطمینان و برخورد با شرکت های مختلف و همچنین اخذ تضمین های مناسب و کافی از شرکت های بیمه اعتماد عمومی جامعه را به صنعت بیمه جلب کرده  و باعث رونق فعالیت های اقتصادی و امید به آینده در جامعه شود .

شناسایی ریسک های متفاوت از وظایف صنعت بیمه است

همچنین “ابوالحسن صدریه ” معاون فنی بیمه های زندگی بیمه میهن به خبرنگار ما گفت : شناسایی ریسک های متفاوت و تحت پوشش قرار دادن این ریسک ها از وظایف صنعت بیمه است و این صنعت به صورت بالقوه توانایی پاسخگویی به نیازهای بیمه ای مردم را دارد ، اما متاسفانه درعمل دربسیاری از موارد عملکرد ضعیفی را از این صنعت شاهد هستیم .

بیمه گذاران  از آرامش خاطر بی بهره اند

به گفته وی، در حال حاضر در موارد بسیاری ، بیمه گذار از مهم ترین مزیت بیمه ( آرامش خاطر ) بی بهره است.

خطرات تحت پوشش در بیمه نامه ها روشن نیست

معاون فنی بیمه های زندگی بیمه میهن ادامه داد : به دلیل نکات مبهم و قابل تفسیر در بیمه نامه ها هنگام خرید بیمه نامه خطرات تحت پوشش روشن نیست که این امر منجر به تردید جدی برای بیمه گذاران و مانع جدی در راه گسترش فروش انواع بیمه نامه ها است .

عدم شفافیت مانع از اتکا مردم به صنعت بیمه

صدریه با اشاره به میزان تکیه افراد به بیمه ، تصریح کرد :  طبیعتا عدم شفافیت مانع از اتکا مردم به بیمه نامه شده تا با خیال راحت به فعالیتهای اقتصادی بپردازند و با شفافیت در بیمه نامه ها اطمینان به صنعت بیمه برمی گردد.

وی افزود : در صنعت بیمه باید فعالان اقتصادی با نگاهی درست به پاسخگویی و شفافیت به ارائه خدمات به بیمه گذاران پرداخته و این امر با خروج از مرحله شعار تبدیل به باور اهالی صنعت بیمه شود.

این کارشناس صنعت بیمه در خصوص نقش دولت در ارائه پوشش های بیمه ای ، خاطر نشان کرد: باتوجه به اینکه وظیفه اصلی دولت عمدتا نظارت است، اما برخی پوشش ها مانند بیمه های اجتماعی جنبه پوشش خدمات حمایتی به اقشار محروم را دارند که این امر برای بخش خصوصی توجیه اقتصادی نداشته و دولت با توجه به نقش حاکمیتی خود در این موارد ورود خواهد کرد.

وی افزود : در برخی موارد دولت می تواند نقش یک ‌بیمه گر اتکایی را در راستای تامین سرمایه برای ریسک های بزرگ عهده دار شود. لذا باید توجه داشت که بیمه گران اتکایی معمولا از نظر تکنیکی در سنجش ریسک و  ارائه نرخ کارشناسی شده و نیز در رسیدگی به خسارات نیز کمک های قابل ملاحظه ای ارائه می کنند که توسط دولت معمولا ارائه نخواهد شد.

این کارشناس بیمه بیان داشت : شرکت ها،پژوهشکده بیمه و بیمه مرکزی متخصصین هر یک از رشته ها را در استخدام دارند ، اما امیدوارم تشکیلات فنی حرفه ای که بعضا غیر فعال هستند، فعالیت خود را بیش از پیش گسترش دهند.

تقویت نهاد مستقل فنی و حرفه ای در صنعت بیمه مفید است

به گفته وی، ایجاد و تقویت نهاد مستقل فنی و حرفه ای در صنعت بیمه بسیار مفید است . در حال حاضر سندیکا ، نمایندگان وکلیه شرکت ها را در قالب تمام رشته ها گرد هم می آورد و سندیکا بیشتر یک تشکیلات صنفی بیمه گران و حافظ منافع هر یک از  شرکت ها است. بنابراین ارزیابی و نظارت بر توانگری کلیه موسسات مالی و به خصوص بیمه ها از جمله مهم ترین وظایف نهاد ناظر است.

صدریه افزود : نظارت دقیق و شفاف تر موجب رونق فعالیت شرکت بیمه ای خواهد شد. لذا روش های ارزیابی می توانند بهینه تر انجام  شود ، اما در نیاز به ارزیابی دقیق و مستمر نباید کمترین تردیدی به خود راه داد.

معاون فنی بیمه های زندگی بیمه میهن گفت :  در حال حاضر در رشته های مختلف بیمه ای تقاضا برای خدماتی وجود دارد که متاسفانه بیمه گران پاسخی برای آن تاکنون ارائه نکرده اند.

به گفته وی، بیمه های اعتباری ، بیمه تضمین انجام تعهدات بیمه ،عدم النفع در بخش مسئولیت و اموال و در حوزه بیمه های اشخاص بیمه مستمری و بازنشستگی تکمیلی، بیمه مستمری از کار افتادگی ، بیمه نگهداری از سالمندان همه با تقاضای زیادی مواجه هستند، اما به علت ساختار ضعیف صنعت و واهمه از نوآوری در پذیرش ریسک های جدید بدون پاسخ مانده و امیدواریم این نقیصه هر چه زودتر برطرف شود .

محدودیت های صادراتی با اعمال تحریم ها علیه ایران

این کارشناس صنعت بیمه با اشاره به نقش تحریم ها در صنعت بیمه یادآورشد : اعمال تحریم ها  محدودیت های بسیاری را برای ارائه پوشش بیمه ای  به خصوص برای صادرات ایران فراهم می کند و هزینه واردات را نیز به شدت افزایش خواهد داد.

 

 

 

341 views
نظرات

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید

نام :
ایمیل :
نظر :